Feedback k facebookovému postu „Ilúzie alebo realita? Aké vysvedčenie má primátor Džačovský za hospodárenie v meste Senica?“, posolstvá pre Facebook a video a podklad k otázkam. Od 27. 9. 2026 rozšírené o celý rad INEKO 2010 – 2025 a obdobia pred nástupom súčasného primátora. Stav k 27. septembru 2026.
Interný materiál — nezverejňovať. Obsahuje slabé miesta argumentácie, čomu sa vyhnúť a scenár videa. Verejná je len podstránka kristofik.sk/hospodarenie/ s grafmi, porovnaním susedov a kalkulačkou — tá je zatiaľ skrytá a čaká na schválenie.
← Späť na rozcestníkTo je hlavná správa, ktorú dáta za šestnásť rokov podporujú. Dlh mesta (19,5 % bežných príjmov) je pod priemerom slovenských miest (21,4 %) a hlboko pod zákonným limitom 60 %; bilancia bežného účtu (5,8 %) je mierne nad priemerom. Čo Senicu vymyká, sú dve veci: dlhová služba 13,7 % bežných príjmov (3,6-násobok priemeru miest, bežné hospodárenie ju nepokryje) a záväzky po lehote splatnosti 837 492 €, ktoré rastú štyri roky za sebou — šesť susedných miest má nulu. Dlh na obyvateľa je dnes 279 €; primátor v roku 2018 preberal 182 €, v roku 2023 bolo 407 € — najviac za šestnásť rokov.
Oprava z 27. 9. 2026: predchádzajúca verzia tvrdila, že Senici „z bežných príjmov zostáva 0,2 %, tri eurá na obyvateľa“ a že má „najmenšiu rezervu na Záhorí“. Bola to zámena dvoch ukazovateľov INEKO (základná bilancia Senice vs. bilancia bežného účtu susedov) — viď sekciu 03. Posolstvo o rezerve je stiahnuté.
„V prvom období sa Senica zlepšila zo 4,2 na 5,0 bodu a bola 41. zo 141 miest. V druhom klesla na 4,7. Prvé obdobie zlepšenie, druhé zhoršenie.“
„Z každého eura bežných príjmov ide 14 centov na splátky úverov. Priemer slovenských miest sú 4 centy.“
„Mesto má 837-tisíc eur neuhradených faktúr po splatnosti. Pred štyrmi rokmi 195-tisíc. Skalica, Holíč, Malacky, Myjava, Gbely, Stupava: nula.“
„V roku 2018 prevzal primátor mesto s dlhom 182 € na obyvateľa. V roku 2023 to bolo 407 €. Najviac za šestnásť rokov.“
„Nový úver 3,5 milióna: 12 rokov splátok, pri 4 % asi 368 tisíc eur ročne. Tri volebné obdobia. Vedenie mesta hovorí, čo stavia — nehovorí, čo to bude stáť.“
Kto hovorí: podľa rozdelenia rolí v podklade k iniciatíve. Peter je za kamerou.
Prešiel som každé číslo v poste proti zdrojom, ktoré si uviedol, a doplnil som to, čo v nich je, ale v texte nebolo. Výsledok: kostra postu je správna a dá sa obhájiť, ale v troch miestach je zraniteľná a v jednom má faktickú chybu. Nižšie ide všetko po poradí — najprv, čo drží, potom, čo opraviť, potom, čo doplniť.
Text sa pýta „koľko dlhu“. Dáta hovoria, že silnejšie otázky sú „koľko platíme na splátkach“ a „prečo neplatíme faktúry načas“. Dlh je priemerný a dva roky klesá. Splátky sú najvyššie na Záhorí a bežné hospodárenie ich nepokryje. A jediní na Záhorí máme faktúry po splatnosti — štvrtý rok viac. Keď to takto otočíš, primátor nemôže odpovedať „sme pod priemerom“ ani „splácame“ — lebo práve o splátkach hovoríš.
Jedna vec navyše: spolufinancovanie z Programu Slovensko (1,5 mil.) je pákový efekt — vlastné zdroje môžu priniesť násobne viac z EÚ. Vedenie to použije. Predbehni ich: opýtaj sa, o ktoré projekty ide a či sú už schválené. Ak nie sú, mesto si požičiava na projekty, ktoré ešte nemá.
Celý profil Senice z INEKO za roky 2010 – 2025
(hospodarenieobci.sk/profil/samosprava/504203/<rok>/1, stiahnuté 27. 9. 2026;
strojovo čitateľne v data/hospodarenie-senica-2010-2025.json).
Tu sa predchádzajúci primátori menujú — na verejnej podstránke nie, tam sú obdobia pomenované rokmi.
| Obdobie | Primátor | Roky v dátach INEKO | Poznámka |
|---|---|---|---|
| do 2014 | Ľubomír Parízek (4 obdobia, od 1998) | 2010 – 2014 | zvolený 27. 11. 2010 |
| 2014 – 2018 | Branislav Grimm | 2015 – 2018 | zvolený 15. 11. 2014 (3 407 : 1 945 hlasov proti Parízkovi) |
| 2018 – dnes | Martin Džačovský | 2019 – 2025 | zvolený 11. 11. 2018 (2 109 hlasov; Hutta 1 376, Grimm 1 364); sľub 6. 12. 2018; rok 2019 začal v rozpočtovom provizóriu |
Rok 2018 je posledný celý rok Grimma = stav, v ktorom Džačovský mesto preberal. Rok 2022 = koniec 1. obdobia, 2025 = posledný uzavretý rok 2. obdobia. Zdroje: senica.sk (výsledky 2010, 2014), teraz.sk (2014, 2018), nazahori.sk (ustanovujúce MsZ 6. 12. 2018).
| Rok | Skóre | Dlh € | €/obyv | Dlh % BP | Dlhová služba % | Bilancia BÚ % | Základná bil. % | Záväzky po lehote € | % | 60+ dní € | Bežné príjmy € | Bežné výdavky € | Obyv. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 4,0 | – | 265 | 47,5 | 8,9 | −3,0 | −26,2 | – | – | 0 | 11 515 767 | 11 866 145 | 20 742 |
| 2011 | 3,7 | – | 263 | 47,2 | 10,1 | 3,5 | −3,2 | – | – | 0 | 12 175 973 | 11 749 204 | 20 726 |
| 2012 | 3,7 | 4 998 309 | 241 | 41,0 | 7,7 | 6,6 | 3,6 | 876 910 | 7,2 | 198 974 | 13 476 827 | 12 588 939 | 20 726 |
| 2013 | 3,6 | 4 911 034 | 242 | 36,4 | 6,7 | 0,0 | 3,2 | 622 017 | 4,6 | 223 338 | 13 479 267 | 13 476 202 | 20 330 |
| 2014 | 3,4 | 4 554 976 | 224 | 33,8 | 17,1 | 1,9* | 14,5 | 756 142 | 5,6 | 366 614 | 13 491 938 | 13 229 335 | 20 318 |
| 2015 | 3,5 | 4 344 540 | 213* | 30,1 | 7,6 | 8,7* | 1,1 | 830 878 | 6,2 | 349 677 | 14 916 377 | 13 622 804 | 20 352 |
| 2016 | 3,8 | 3 880 788 | 184 | 25,1 | 6,8 | 12,3 | 12,8 | 723 203 | 4,8 | 193 979 | 15 502 384 | 13 590 369 | 20 380 |
| 2017 | 4,0 | 3 744 887 | 184* | 23,4 | 10,0 | 8,1 | – | 577 158 | 3,7 | 93 272 | 16 414 630 | 15 081 976 | 20 402 |
| 2018 | 4,2 | 3 977 919 | 182 | 23,4 | 4,1 | 7,9* | −0,1 | 393 511 | 2,4 | 27 879 | 17 543 673 | 16 166 025 | 20 342 |
| 2019 | 4,5 | 3 581 567 | 176 | 20,4 | 8,8 | 9,4* | 5,2 | 379 635 | 2,2 | – | 19 313 415 | 17 505 172 | 20 324 |
| 2020 | 4,7 | 4 604 071 | 227 | 23,8 | 7,7 | 11,1* | 1,5 | 258 659 | 1,3 | – | 20 070 963 | 17 850 490 | 20 289 |
| 2021 | 5,0 | 3 268 863 | 162 | 16,3 | 14,2 | 12,6* | 12,7 | 206 264 | 1,0 | – | 21 478 513 | 18 765 704 | 20 198 |
| 2022 | 5,0 | 3 737 721 | 190 | 17,4 | 8,9 | 7,8* | −1,0 | 195 095 | 0,9 | 0 | 23 285 840 | 21 464 854 | 19 620 |
| 2023 | 4,7 | 7 909 600 | 407 | 34,0 | 8,0 | 6,2 | −17,0 | 263 703 | 1,1 | 0 | 26 967 957 | 25 296 185 | 19 430 |
| 2024 | 4,7 | 6 338 855 | 329 | 23,5 | 10,1 | 7,0 | 1,4 | 492 611 | 1,8 | 0 | 27 334 506 | 25 415 320 | 19 280 |
| 2025 | 4,7 | 5 335 998 | 279 | 19,5 | 13,7 | 5,8 | 0,2 | 837 492 | 3,1 | 0 | 29 125 327 | 27 427 255 | 19 137 |
* dopočet (dlh / obyvatelia, resp. (P − V) / P). Pomlčka = profil nezobrazuje. Pri roku 2015 profil ukázal bilanciu BÚ 5,6 %, dopočet dáva 8,7 % — overiť. Kapitálový rozpočet profil zobrazuje až od 2023: 2023 príjmy 1,69 / výdavky 8,23 mil. €; 2024 1,80 / 3,30; 2025 2,89 / 4,52. Pre 2019 – 2022 doplniť zo záverečných účtov. Priemer slovenských miest 2025 (stĺpec „priemer miest“ v profile): dlh 21,4 % BP, 309 €/obyv, dlhová služba 3,8 %, bilancia BÚ 5,2 %, základná bilancia −1,9 %, záväzky po lehote 0,2 %. Výstupy INEKO uvádzajú zadlženie miest 20,1 % — iná metodika priemeru.
| Rok | Celkový dlh | Dlhová služba | Bilancia BÚ | Záväzky po lehote | 60+ dní |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 3,6 | 4,9 | 1,4 | 6,0 | 6,0 |
| 2011 | 3,6 | 5,0 | 2,2 | – | 6,0 |
| 2012 | 3,9 | 5,0 | 2,6 | 4,6 | 3,9 |
| 2013 | 4,2 | 5,2 | 2,0 | 5,1 | 1,3 |
| 2014 | 4,3 | 3,9 | 2,4 | 4,9 | 0,3 |
| 2015 | 4,5 | 4,8 | 2,7 | 4,8 | 0,7 |
| 2016 | 4,7 | 5,2 | 4,5 | 5,0 | 1,7 |
| 2017 | 4,8 | 4,8 | 3,6 | 5,3 | 2,4 |
| 2018 | 4,8 | 4,8 | 3,6 | 5,5 | 2,8 |
| 2019 | 5,0 | 4,9 | 3,8 | 5,4 | 3,9 |
| 2020 | 4,8 | 4,9 | 3,9 | 5,6 | 5,0 |
| 2021 | 5,2 | 4,7 | 4,2 | 5,7 | 5,7 |
| 2022 | 5,1 | 4,8 | 4,0 | 5,8 | 6,0 |
| 2023 | 4,3 | 5,0 | 3,2 | 5,8 | 6,0 |
| 2024 | 4,8 | 4,8 | 3,4 | 5,6 | 6,0 |
| 2025 | 5,0 | 4,4 | 3,2 | 5,4 | 6,0 |
Profil /2018 (hlavná stránka) ukázal zložky 3,7 / 5,3 / 2,2, profil /2018/1 3,6 / 5,5 / 2,8 — používa sa /1; pri zverejnení overiť screenshotom. Prvá verzia podstránky (23. 9.) mala pre 2018 hodnoty 4,8 / 4,9 / 3,7 / 5,3 / 2,2 a pre 2025 službu 4,7, bilanciu 3,3 a záväzky 5,6.
| Ukazovateľ | 2010 (Parízek) | 2014 (koniec Parízka) | 2018 (koniec Grimma = preberanie) | 2022 (koniec 1. obd.) | 2025 (2. obd.) | Trend 2. obd. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skóre INEKO | 4,0 | 3,4 | 4,2 | 5,0 | 4,7 | ↓ |
| Dlh % bežných príjmov | 47,5 | 33,8 | 23,4 | 17,4 | 19,5 (max 34,0 v 2023) | ↑ potom ↓ |
| Dlh na obyvateľa € | 265 | 224 | 182 | 190 | 279 (max 407 v 2023) | ↑ |
| Dlhová služba % | 8,9 | 17,1 | 4,1 | 8,9 | 13,7 | ↑↑ |
| Bilancia bežného účtu % | −3,0 | 1,9 | 7,9 | 7,8 | 5,8 | ↓ |
| Základná bilancia % | −26,2 | 14,5 | −0,1 | −1,0 | 0,2 (min −17,0 v 2023) | kolíše |
| Záväzky po lehote € | – | 756 tis. | 394 tis. | 195 tis. | 837 tis. | ↑↑ |
| Záväzky 60+ dní € | 0 | 367 tis. | 28 tis. | 0 | 0 | = |
| Bežné príjmy mil. € | 11,5 | 13,5 | 17,5 | 23,3 | 29,1 | ↑ |
| Obyvatelia | 20 742 | 20 318 | 20 342 | 19 620 | 19 137 | ↓ |
Jednou vetou: prevzal mesto s nízkym dlhom, rastúcim skóre a s dobiehajúcimi neuhradenými faktúrami.
Drží a je overiteľné: (1) prvé obdobie zlepšenie 4,2 → 5,0, druhé stagnácia 4,7 tri roky, 4 z 5 zložiek horšie než 2022; (2) záväzky po lehote 837 tis. €, štyri roky rastú, 15-násobok priemeru miest, susedia 0; (3) dlhová služba 13,7 %, 3,6-násobok priemeru, bežné hospodárenie ju nepokrýva, nový úver; (4) dlh na obyvateľa 407 € v roku 2023 — najvyšší za 16 rokov; dnes 279 €, viac než zdedených 182 €; (5) bežná bilancia klesá od 2021 napriek rastu príjmov o dve tretiny.
Nedrží alebo je zraniteľné: „dlh rastie“ (od 2023 dva roky klesá); „najmenšia rezerva na Záhorí“ (zámena ukazovateľov, bežná bilancia 5,8 % je nad priemerom); „Senica je zadĺžená“ (19,5 % je pod priemerom 21,4 % a tretina limitu); „prvé obdobie bolo lepšie hospodárenie“ bez dodatku o rokoch 2020 – 2021 s minimálnymi investíciami; porovnanie „pred Džačovským“ nemôže ignorovať, že Parízek/Grimm oddlžovali zo 47,5 %, ale mali roky zlé platenie faktúr (2012 – 2015). Férový výrok: zdedil nízky dlh a dobiehajúce faktúry; dlh zdvihol, faktúry najprv vyčistil a teraz sa vracajú.
| Tvrdenie | Stav | Zdroj a poznámka |
|---|---|---|
| INEKO 2018: 4,2 bodu | Overené | Profil Senice 2018 (/2018/1): 4,2 („dobré“). Zložky: dlh 4,8 · dlhová služba 4,8 · bilancia 3,6 · záväzky po lehote 5,5 · 60+ dní 2,8. Hlavná stránka profilu /2018 ukázala 3,7 / 5,3 / 2,2 — rozpor, overiť screenshotom. |
| INEKO 2022: 5,0 bodu, 41. miesto | Overené | Profil 2022: 5,0 („výborné“). Poradie: Zahori.sk, 16. 1. 2024. |
| INEKO 2025: 4,7 bodu | Overené | Profil 2025: 4,7 („dobré“). Zložky (stiahnuté 27. 9.): dlh 5,0 · dlhová služba 4,4 · bilancia 3,2 · záväzky 5,4 · 60+ dní 6,0. Prvá verzia (23. 9.) mala 4,7 / 3,3 / 5,6 — overiť screenshotom. |
| 90. miesto zo 141 (2025) | Neoverené | Profil poradie nezobrazuje, rebríček sa nepodarilo načítať. Doložiť screenshotom (hospodarenieobci.sk → Prehľad → Finančné zdravie 2025, filter mestá). |
| Dlh 3,74 mil. € (2022) | Overené | Profil 2022: 3 737 721 €, 190 €/obyv., 17,4 % bežných príjmov. |
| Dlh 5,34 mil. € (2025) | Overené | Profil 2025: 5 335 998 €, 279 €/obyv., 19,5 % bežných príjmov. |
| „V roku 2026 mesto schválilo úver 3,5 mil. €“ | Nepresné | Uznesenie č. 626, 21. zasadnutie MsZ, 18. 11. 2025. |
| Rozdelenie úveru 1,5 + 0,2 + 0,1 + 0,2 + 1,5 mil. | Overené | Vyjadrenie vedúcej finančného oddelenia v zápisnici; VÚB, termínovaný úver, 144 mesiacov. |
| Odhad dlhu 8,15 mil. € na konci 2026 | Vlastný výpočet | 5,34 + 3,5 − ~0,69 mil. € splátok; ~28 % bežných príjmov 2025 (29,1 mil. €, profil) a ~425 € na obyvateľa. Prvá verzia počítala s dopočtom príjmov 27,4 mil. a uvádzala ~30 %. Overiť splátky v rozpočte 2026 (finančné operácie) — nesedia s dlhovou službou ~4,0 mil. € za 2025. |
| Havarijný stav cesty pri Vaillante a ArcelorMittale, spojnica za Mlynmi, obchvaty | Neoverené | V poste bez zdroja. Pripraviť odkaz na uznesenie, projektovú dokumentáciu alebo vyjadrenie kraja. |
| Záväzky po lehote splatnosti 837 492 € (doplnené) | Overiť | INEKO, profil 2025. Rastú štyri roky (195 → 264 → 493 → 837 tis.). Overiť v záverečnom účte 2025, čo ich tvorí a či nejde len o stav k 31. 12. |
| „Z bežných príjmov zostáva 0,2 %, tri eurá na obyvateľa; najmenšia rezerva na Záhorí“ (prvá verzia podkladu aj podstránky, 23. 9.) | Vlastná chyba, opravená 27. 9. | Zmiešané dva ukazovatele INEKO: 0,2 % je základná bilancia Senice (po investíciách), susedom sa priradila bilancia bežného účtu (pred investíciami). Správne: bilancia BÚ Senica 5,8 % (priemer miest 5,2; Skalica 5,7, Malacky 8,8, Holíč 5,2, Myjava 4,9, Gbely 8,3, Stupava 6,6); základná bilancia Senica 0,2 % (priemer −1,9; Skalica −6,2, Holíč −12,8). „2022: 5,7 %“ v hero bola Skalica 2025, Senica 2022 = −1,0 %. Posolstvo o rezerve stiahnuté, nahradené splátkami a faktúrami. |
| Dlhová služba 13,7 % ≈ 4,0 mil. € a jej krytie | Overiť | Záverečný účet 2025: štruktúra dlhovej služby; či mesto v 2025 čerpalo nové úvery (pokles dlhu len o 1,0 mil. pri 4,0 mil. splátok). Rovnaký vzor 2021 (14,2 %). |
| Roky 2020 – 2021 s minimálnymi investíciami | Overiť | Záverečné účty 2019 – 2022: kapitálové príjmy a výdavky (profil ich nezobrazuje). Kľúčové pre výklad „prvé obdobie bolo lepšie“. |
Zložky skóre 2018: /2018 vs /2018/1 | Overiť | 3,7 / 5,3 / 2,2 vs 3,6 / 5,5 / 2,8 (bilancia, záväzky, 60+). Používa sa /1. Screenshot pri zverejnení. |
| Bilancia bežného účtu 2015: 5,6 % vs 8,7 % | Overiť | Profil ukázal 5,6 %, dopočet (P − V) / P dáva 8,7 %. V dátach je dopočet. |
| Dlh 2010 – 2011 v eurách | Vlastný výpočet | Profil ukazuje len % a €/obyv; 47,5 % × 11,5 mil. ≈ 5,5 mil. €. Na podstránke pomlčka. |
Na verejnej podstránke je z nich šesť. Tu sú všetky, zoskupené podľa témy.
/hospodarenie/ v kristofik-web, v Romanovom hlase a s tokenmi zo /spolocne/. Interná časť (tento podklad) sem./hospodarenie/ v kristofik-web dostala nový hero, sekciu „V akom stave mesto prevzal“, grafy 16 rokov a nové otázky.