Roman Krištofík — podklady
Hospodárenie mesta · pracovný podklad kampane

Celý účet

Feedback k facebookovému postu „Ilúzie alebo realita? Aké vysvedčenie má primátor Džačovský za hospodárenie v meste Senica?“, posolstvá pre Facebook a video a podklad k otázkam. Od 27. 9. 2026 rozšírené o celý rad INEKO 2010 – 2025 a obdobia pred nástupom súčasného primátora. Stav k 27. septembru 2026.

Interný materiál — nezverejňovať. Obsahuje slabé miesta argumentácie, čomu sa vyhnúť a scenár videa. Verejná je len podstránka kristofik.sk/hospodarenie/ s grafmi, porovnaním susedov a kalkulačkou — tá je zatiaľ skrytá a čaká na schválenie.

← Späť na rozcestník
Podklad v skratke
Stav k
27. septembra 2026
Zdroj
facebookový post (celý text nižšie), profily INEKO 2010 – 2025
Dáta
INEKO 2010 – 2025 (JSON); zápisnica 21. MsZ; rozpočet 2026 – 2028
Verejný výstup
podstránka /hospodarenie/
01 · Executive summary · podklad pre Facebook a video

Senica nie je zadĺžená. Senica platí najvyššie splátky na Záhorí a neplatí faktúry načas.

To je hlavná správa, ktorú dáta za šestnásť rokov podporujú. Dlh mesta (19,5 % bežných príjmov) je pod priemerom slovenských miest (21,4 %) a hlboko pod zákonným limitom 60 %; bilancia bežného účtu (5,8 %) je mierne nad priemerom. Čo Senicu vymyká, sú dve veci: dlhová služba 13,7 % bežných príjmov (3,6-násobok priemeru miest, bežné hospodárenie ju nepokryje) a záväzky po lehote splatnosti 837 492 €, ktoré rastú štyri roky za sebou — šesť susedných miest má nulu. Dlh na obyvateľa je dnes 279 €; primátor v roku 2018 preberal 182 €, v roku 2023 bolo 407 € — najviac za šestnásť rokov.

Oprava z 27. 9. 2026: predchádzajúca verzia tvrdila, že Senici „z bežných príjmov zostáva 0,2 %, tri eurá na obyvateľa“ a že má „najmenšiu rezervu na Záhorí“. Bola to zámena dvoch ukazovateľov INEKO (základná bilancia Senice vs. bilancia bežného účtu susedov) — viď sekciu 03. Posolstvo o rezerve je stiahnuté.

Posolstvo 1 · trend

„V prvom období sa Senica zlepšila zo 4,2 na 5,0 bodu a bola 41. zo 141 miest. V druhom klesla na 4,7. Prvé obdobie zlepšenie, druhé zhoršenie.“

Posolstvo 2 · splátky

„Z každého eura bežných príjmov ide 14 centov na splátky úverov. Priemer slovenských miest sú 4 centy.“

Posolstvo 3 · faktúry

„Mesto má 837-tisíc eur neuhradených faktúr po splatnosti. Pred štyrmi rokmi 195-tisíc. Skalica, Holíč, Malacky, Myjava, Gbely, Stupava: nula.“

Posolstvo 3b · preberanie

„V roku 2018 prevzal primátor mesto s dlhom 182 € na obyvateľa. V roku 2023 to bolo 407 €. Najviac za šestnásť rokov.“

Posolstvo 4 · celý účet

„Nový úver 3,5 milióna: 12 rokov splátok, pri 4 % asi 368 tisíc eur ročne. Tri volebné obdobia. Vedenie mesta hovorí, čo stavia — nehovorí, čo to bude stáť.“

Čísla, ktoré sa dajú použiť bez rizika

  • INEKO skóre: 4,2 (2018) → 5,0 (2022) → 4,7 (2025); v roku 2025 sú 4 z 5 zložiek horšie než v 2022
  • Preberanie 2018: dlh 182 € na obyvateľa (3,98 mil. €, 23,4 % BP) — najnižší za 16 rokov; predchodcovia oddlžili zo 47,5 % (2010)
  • Dlh na obyvateľa: 182 € (2018) → 407 € (2023, najviac za 16 rokov) → 279 € (2025)
  • Dlhová služba: 13,7 % bežných príjmov (2025), priemer miest 3,8 %; asi 4,0 mil. € ročne (dopočet), bežná bilancia 5,8 % ≈ 1,7 mil. ju nepokryje
  • Záväzky po lehote: 195 → 264 → 493 → 837 tis. € (2022 – 2025), štyri roky rastu, 15-násobok priemeru miest (0,2 %); šesť susedov 0 €
  • Rok 2023: kapitálové výdavky 8,23 mil. €, základná bilancia −17,0 %, dlh 7,91 mil. € (34,0 % BP)
  • Poradie za 2022: 41. zo 141 miest (Zahori.sk). Poradie za 2025 (90.) zatiaľ nie — viď overenie.
  • Dlh: 3,98 mil. € (2018) → 3,74 (2022) → 7,91 (2023) → 6,34 → 5,34 mil. € (2025); 19,5 % bežných príjmov — cyklus a splácanie, nie „rast“
  • Bilancia bežného účtu: 12,6 % (2021) → 7,8 → 6,2 → 7,0 → 5,8 % (2025), klesá napriek rastu príjmov o 66 % od 2018 (výdavky +70 %)
  • Záväzky po lehote splatnosti: 837 492 € (3,1 % bežných príjmov) — pred verejným použitím overiť
  • Nový úver: 3,5 mil. €, VÚB, 144 mesiacov, schválený 18. 11. 2025; na cesty 1,5 mil. € (43 %)

Čomu sa vyhnúť

  • „Senica je zadĺžená.“ Nie je. 19,5 % je pod priemerom (21,4 %); Malacky majú 33,8 % a skóre 4,9. Oponent to vyvráti jednou vetou.
  • „Dlh rastie.“ Od roku 2023 dva roky klesá (7,91 → 6,34 → 5,34 mil.). Vedenie odpovie „dva roky splácame“ a bude mať pravdu. Hovoriť o investičnom cykle na dlh, ktorý mesto teraz rýchlo spláca — a práve preto ide na splátky 14 % príjmov.
  • „Najmenšia rezerva na Záhorí“, „0,2 %, tri eurá na obyvateľa“. Zámena ukazovateľov (viď 03). Bežná bilancia Senice 5,8 % je nad priemerom miest; základná bilancia 0,2 % je lepšia než Skalica (−6,2) aj Holíč (−12,8).
  • „Zdedil rozvrátené mesto“ / „prvé obdobie bolo lepšie hospodárenie“. Ani jedno bez dodatku. Zdedil nízky dlh, rastúce skóre a dobiehajúce faktúry z rokov 2012 – 2015. Roky 2020 – 2021 boli covidové, s minimálnymi investíciami (základná bilancia 2021 +12,7 %) — overiť kapitálové výdavky.
  • „V roku 2026 mesto schválilo úver.“ Schválený 18. 11. 2025 (uznesenie č. 626). Písať „koncom roka 2025“.
  • „Už dnes vysoké poplatky a dane“ bez čísla. Buď konkrétny poplatok a jeho zmena od 2022, alebo vetu vypustiť.
  • Odhad 8,15 mil. € bez rozpisu. Vždy s vetou „ak by sa vyčerpal celý úver“ a s výpočtom.
  • Obchvat ako sľub. Program aj manifest iniciatívy ho výslovne nesľubujú. Pýtať sa na cenu a investora áno, sľubovať nie.

Návrh krátkeho postu (opravená verzia)

Scenár videa (45 – 60 s)

  • 0 – 5 s · háčik: „Na Facebooku mesta vidíme krásne zajtrajšky. Ja som si otvoril čísla.“
  • 5 – 15 s · trend: tri čísla na obrazovke — 4,2 · 5,0 · 4,7. „Prvé obdobie hore, druhé dole.“
  • 15 – 28 s · splátky: euro rozdelené na centy — „Z každého eura bežných príjmov ide 14 centov na splátky úverov. Priemer slovenských miest sú 4 centy.“
  • 28 – 40 s · faktúry: mapa Záhoria so záväzkami po splatnosti — šesť núl a Senica 837-tisíc. „Pred štyrmi rokmi 195-tisíc. Rastie to štyri roky.“
  • 40 – 52 s · účet: „Nový úver 3,5 milióna, 12 rokov, zhruba 368 tisíc ročne. Tri volebné obdobia.“
  • 52 – 60 s · výzva: „Investovať treba. Ale ku každému projektu chcem vidieť celý účet. Vy nie?“

Kto hovorí: podľa rozdelenia rolí v podklade k iniciatíve. Peter je za kamerou.

02 · Feedback autorovi postu

Čo som s textom urobil a čo odporúčam

Prešiel som každé číslo v poste proti zdrojom, ktoré si uviedol, a doplnil som to, čo v nich je, ale v texte nebolo. Výsledok: kostra postu je správna a dá sa obhájiť, ale v troch miestach je zraniteľná a v jednom má faktickú chybu. Nižšie ide všetko po poradí — najprv, čo drží, potom, čo opraviť, potom, čo doplniť.

Čo si urobil dobre

  • Meranie namiesto dojmov. Postavil si to na nezávislom ratingu a dokumentoch mesta. To je jediný rámec, ktorý proti facebookovej komunikácii vedenia funguje.
  • Priznal si zlepšenie v prvom období. Vďaka tomu kritika druhého obdobia pôsobí férovo, nie ako útok. Nechaj to tam v každej verzii.
  • Rozbil si „úver na cesty“. 1,5 z 3,5 milióna — 43 % — je overiteľné a sedí so zápisnicou do posledného eura.
  • Odhad si označil ako odhad. Poctivé. Zachovaj to aj v skrátených verziách a v titulkoch videa.
  • Končíš otázkami, nie obvineniami. Proti otázke sa ťažko útočí; vedenie na ňu musí odpovedať.

Čo treba opraviť pred zverejnením

  • Rok schválenia úveru. Píšeš „v roku 2026 mesto schválilo“. Uznesenie č. 626 prijalo 21. zasadnutie MsZ 18. novembra 2025. Oprav na „koncom roka 2025“. Je to jediná faktická chyba v texte a oponent ju použije na spochybnenie všetkého ostatného.
  • Dlh bez menovateľa. 5,34 milióna samo o sebe nič nehovorí. V profile INEKO je to 19,5 % bežných príjmov — pod priemerom miest (21,4 %) a tretina zákonného limitu (60 %). Ak to nepovieš ty, povie to primátor a bude mať pravdu. A od roku 2023 dlh dva roky klesá (7,91 → 5,34 mil.) — „nárast“ je len výrez 2022 → 2025. Preto posúvam ťažisko z „dlhu“ na „splátky“ a „faktúry“.
  • „Už dnes vysoké poplatky a dane.“ Bez čísla je to prívlastok. Buď doplň konkrétny poplatok a jeho zmenu od 2022, alebo vetu vypusti.
  • 90. miesto zo 141. V profile INEKO sa nedá overiť a rebríček sa mi nepodarilo načítať. Pošli screenshot z rebríčka, inak ho vypusti.

Čo som doplnil a prečo to mení argument

  • Základná bilancia 0,2 %. Číslo, ktoré v texte chýbalo — ale pozor na výklad (v prvej verzii som ho sám zamenil, viď 03). Je to, čo zostane po bežných aj kapitálových výdavkoch; v roku 2022 bola −1,0 %, v roku 2023 −17,0 % (investičná vlna), v roku 2025 0,2 %. Kolíše podľa toho, koľko mesto stavia, a Senica je v nej lepšia než Skalica či Holíč. Odpoveď na tvoju otázku „prečo mesto nevie na cesty vytvoriť priestor z pravidelných príjmov“ je inde: bilancia bežného účtu 5,8 % (~1,7 mil. €) nepokryje ani splátky úverov (13,7 %, ~4,0 mil. €).
  • Dlhová služba 13,7 % a dlh na obyvateľa 182 → 407 → 279 €. Dve čísla, ktoré argument o „celom účte“ podopierajú lepšie než výška dlhu: mesto platí 3,6-násobok priemeru miest na splátkach a v roku 2023 malo najvyšší dlh na obyvateľa za šestnásť rokov. Rok 2018 (182 €) je stav, ktorý primátor preberal — férová mierka.
  • Záväzky po lehote splatnosti 837 492 €. Senica je jediné zo siedmich záhorských miest v porovnaní, ktoré ich vykazuje; ostatné majú nulu. A rastú štyri roky za sebou: 195 → 264 → 493 → 837 tis. € — návrat k stavu z rokov 2013 – 2015, ktorý prvé obdobie vyčistilo. Pred použitím over v záverečnom účte mesta za 2025, čo ich tvorí. Ak sedí, je to najsilnejší a najmenej spochybniteľný bod.
  • Susedia. Senica má priemerný dlh (279 €/obyv.; Malacky 492, Holíč 323, Myjava 321) aj priemernú bilanciu bežného účtu (5,8 %; priemer 5,2). Vymyká sa v splátkach (13,7 %; Holíč 11,7, ostatní 3 – 9 %) a vo faktúrach po splatnosti. Porovnanie dlhu na obyvateľa so Skalicou a Gbelami vyzerá dobre, ale Malacky ho zrážajú — nechaj ho na podstránke v tabuľke, do postu nie.
  • Splátka namiesto istiny. 144 mesiacov pri 4 % je zhruba 30 600 € mesačne, 368 tisíc ročne, 913 tisíc na úrokoch. Tri volebné obdobia. To je „celý účet“, ktorý v texte sľubuješ, ale nevyčísľuješ.
  • Rozpis odhadu 8,15 mil. €. 5,34 + 3,5 = 8,84 mil.; odhad teda počíta s približne 0,69 mil. € splátok starších úverov v roku 2026. Napíš to jednou vetou. Pri bežných príjmoch 29,1 mil. € (profil 2025) je to asi 28 % a ~425 € na obyvateľa — stále pod limitom, preto argumentuj splátkami, nie blízkosťou k limitu. Pozor: 0,69 mil. splátok nesedí s dlhovou službou ~4,0 mil. € za rok 2025 — overiť v rozpočte, čo sa do nej počíta.

Čo by som zmenil v rámovaní

Text sa pýta „koľko dlhu“. Dáta hovoria, že silnejšie otázky sú „koľko platíme na splátkach“ a „prečo neplatíme faktúry načas“. Dlh je priemerný a dva roky klesá. Splátky sú najvyššie na Záhorí a bežné hospodárenie ich nepokryje. A jediní na Záhorí máme faktúry po splatnosti — štvrtý rok viac. Keď to takto otočíš, primátor nemôže odpovedať „sme pod priemerom“ ani „splácame“ — lebo práve o splátkach hovoríš.

Jedna vec navyše: spolufinancovanie z Programu Slovensko (1,5 mil.) je pákový efekt — vlastné zdroje môžu priniesť násobne viac z EÚ. Vedenie to použije. Predbehni ich: opýtaj sa, o ktoré projekty ide a či sú už schválené. Ak nie sú, mesto si požičiava na projekty, ktoré ešte nemá.

02b · Šestnásť rokov v číslach · doplnené 27. 9. 2026

Čo primátor prevzal, čo sa podarilo v prvom období a kde sme dnes

Celý profil Senice z INEKO za roky 2010 – 2025 (hospodarenieobci.sk/profil/samosprava/504203/<rok>/1, stiahnuté 27. 9. 2026; strojovo čitateľne v data/hospodarenie-senica-2010-2025.json). Tu sa predchádzajúci primátori menujú — na verejnej podstránke nie, tam sú obdobia pomenované rokmi.

Obdobia a kontext

ObdobiePrimátorRoky v dátach INEKOPoznámka
do 2014Ľubomír Parízek (4 obdobia, od 1998)2010 – 2014zvolený 27. 11. 2010
2014 – 2018Branislav Grimm2015 – 2018zvolený 15. 11. 2014 (3 407 : 1 945 hlasov proti Parízkovi)
2018 – dnesMartin Džačovský2019 – 2025zvolený 11. 11. 2018 (2 109 hlasov; Hutta 1 376, Grimm 1 364); sľub 6. 12. 2018; rok 2019 začal v rozpočtovom provizóriu

Rok 2018 je posledný celý rok Grimma = stav, v ktorom Džačovský mesto preberal. Rok 2022 = koniec 1. obdobia, 2025 = posledný uzavretý rok 2. obdobia. Zdroje: senica.sk (výsledky 2010, 2014), teraz.sk (2014, 2018), nazahori.sk (ustanovujúce MsZ 6. 12. 2018).

Dátový rad 2010 – 2025

RokSkóreDlh €€/obyvDlh % BPDlhová služba %Bilancia BÚ %Základná bil. %Záväzky po lehote €%60+ dní €Bežné príjmy €Bežné výdavky €Obyv.
20104,0–26547,58,9−3,0−26,2––011 515 76711 866 14520 742
20113,7–26347,210,13,5−3,2––012 175 97311 749 20420 726
20123,74 998 30924141,07,76,63,6876 9107,2198 97413 476 82712 588 93920 726
20133,64 911 03424236,46,70,03,2622 0174,6223 33813 479 26713 476 20220 330
20143,44 554 97622433,817,11,9*14,5756 1425,6366 61413 491 93813 229 33520 318
20153,54 344 540213*30,17,68,7*1,1830 8786,2349 67714 916 37713 622 80420 352
20163,83 880 78818425,16,812,312,8723 2034,8193 97915 502 38413 590 36920 380
20174,03 744 887184*23,410,08,1–577 1583,793 27216 414 63015 081 97620 402
20184,23 977 91918223,44,17,9*−0,1393 5112,427 87917 543 67316 166 02520 342
20194,53 581 56717620,48,89,4*5,2379 6352,2–19 313 41517 505 17220 324
20204,74 604 07122723,87,711,1*1,5258 6591,3–20 070 96317 850 49020 289
20215,03 268 86316216,314,212,6*12,7206 2641,0–21 478 51318 765 70420 198
20225,03 737 72119017,48,97,8*−1,0195 0950,9023 285 84021 464 85419 620
20234,77 909 60040734,08,06,2−17,0263 7031,1026 967 95725 296 18519 430
20244,76 338 85532923,510,17,01,4492 6111,8027 334 50625 415 32019 280
20254,75 335 99827919,513,75,80,2837 4923,1029 125 32727 427 25519 137

* dopočet (dlh / obyvatelia, resp. (P − V) / P). Pomlčka = profil nezobrazuje. Pri roku 2015 profil ukázal bilanciu BÚ 5,6 %, dopočet dáva 8,7 % — overiť. Kapitálový rozpočet profil zobrazuje až od 2023: 2023 príjmy 1,69 / výdavky 8,23 mil. €; 2024 1,80 / 3,30; 2025 2,89 / 4,52. Pre 2019 – 2022 doplniť zo záverečných účtov. Priemer slovenských miest 2025 (stĺpec „priemer miest“ v profile): dlh 21,4 % BP, 309 €/obyv, dlhová služba 3,8 %, bilancia BÚ 5,2 %, základná bilancia −1,9 %, záväzky po lehote 0,2 %. Výstupy INEKO uvádzajú zadlženie miest 20,1 % — iná metodika priemeru.

Zložky skóre (0 – 6)

RokCelkový dlhDlhová službaBilancia BÚZáväzky po lehote60+ dní
20103,64,91,46,06,0
20113,65,02,2–6,0
20123,95,02,64,63,9
20134,25,22,05,11,3
20144,33,92,44,90,3
20154,54,82,74,80,7
20164,75,24,55,01,7
20174,84,83,65,32,4
20184,84,83,65,52,8
20195,04,93,85,43,9
20204,84,93,95,65,0
20215,24,74,25,75,7
20225,14,84,05,86,0
20234,35,03,25,86,0
20244,84,83,45,66,0
20255,04,43,25,46,0

Profil /2018 (hlavná stránka) ukázal zložky 3,7 / 5,3 / 2,2, profil /2018/1 3,6 / 5,5 / 2,8 — používa sa /1; pri zverejnení overiť screenshotom. Prvá verzia podstránky (23. 9.) mala pre 2018 hodnoty 4,8 / 4,9 / 3,7 / 5,3 / 2,2 a pre 2025 službu 4,7, bilanciu 3,3 a záväzky 5,6.

Porovnanie období

Ukazovateľ2010 (Parízek)2014 (koniec Parízka)2018 (koniec Grimma = preberanie)2022 (koniec 1. obd.)2025 (2. obd.)Trend 2. obd.
Skóre INEKO4,03,44,25,04,7↓
Dlh % bežných príjmov47,533,823,417,419,5 (max 34,0 v 2023)↑ potom ↓
Dlh na obyvateľa €265224182190279 (max 407 v 2023)↑
Dlhová služba %8,917,14,18,913,7↑↑
Bilancia bežného účtu %−3,01,97,97,85,8↓
Základná bilancia %−26,214,5−0,1−1,00,2 (min −17,0 v 2023)kolíše
Záväzky po lehote €–756 tis.394 tis.195 tis.837 tis.↑↑
Záväzky 60+ dní €0367 tis.28 tis.00=
Bežné príjmy mil. €11,513,517,523,329,1↑
Obyvatelia20 74220 31820 34219 62019 137↓

V akom stave preberal Džačovský mesto (koniec 2018)

  • Dlh: 3,98 mil. €, 23,4 % bežných príjmov, 182 € na obyvateľa. Predchodcovia (Parízek, potom Grimm) osem rokov oddlžovali: zo 47,5 % (2010) na 23,4 % (2018), z 265 na 182 € na obyvateľa. Dlh, ktorý Džačovský zdedil, bol najnižší za celé sledované obdobie v pomere k príjmom aj na hlavu (s výnimkou rokov 2019 a 2021, ktoré ho ešte stlačili).
  • Skóre 4,2 („dobré“) — po dne 3,4 v roku 2014 stúpalo štyri roky za sebou.
  • Slabé miesta, ktoré zdedil: základná bilancia −0,1 % (mesto v roku 2018 investovalo presne toľko, koľko vytvorilo), záväzky po lehote 394 tis. € (2,4 %) a 28 tis. € po 60 dňoch — zvyšok problému z rokov 2012 – 2015, keď mesto malo 620 – 880 tis. € po lehote a 200 – 370 tis. € viac než 60 dní po splatnosti. Práve zložka „60+ dní“ ťahala skóre dole v rokoch 2013 – 2017 (0,3 – 2,8 bodu).
  • Rozpočtové provizórium na začiatku 2019 (rozpočet nebol schválený).

Jednou vetou: prevzal mesto s nízkym dlhom, rastúcim skóre a s dobiehajúcimi neuhradenými faktúrami.

Prvé obdobie 2019 – 2022: zlepšenie, časť z neho je konjunktúra

  • Skóre 4,2 → 4,5 → 4,7 → 5,0 → 5,0. 41. miesto zo 141 (2022).
  • Záväzky po 60 dňoch vyčistené na 0 (2022), záväzky po lehote klesli na 195 tis. € (0,9 %). To je skutočný a merateľný výsledok prvého obdobia.
  • Bežná bilancia 7,9 % → 9,4 → 11,1 → 12,6 % (2021) → 7,8 %. Rok 2021 je najlepší v celom rade — ale sú to covidové roky s nízkymi kapitálovými výdavkami (základná bilancia 2021 +12,7 %, t. j. mesto takmer neinvestovalo). Overiť kapitálové výdavky 2020 – 2021 zo záverečných účtov, kým sa to bude tvrdiť verejne.
  • Dlh kolísal (3,58 → 4,60 → 3,27 → 3,74 mil. €), na konci obdobia 17,4 % BP — nižší než zdedený.

Druhé obdobie 2023 – 2025: investičná vlna na úver, skóre stojí

  • 2023 je zlomový rok. Kapitálové výdavky 8,23 mil. €, základná bilancia −17,0 % (−251 € na obyvateľa), dlh 7,91 mil. € = 34,0 % BP = 407 € na obyvateľa — najvyšší dlh na obyvateľa za celých 16 rokov (2010: 265 €). Skóre kleslo z 5,0 na 4,7 a odvtedy stojí.
  • Dlh potom klesá: 7,91 → 6,34 → 5,34 mil. € (2025). Toto pôvodný post nevidí — hovorí „3,74 → 5,34, nárast“, a vedenie odpovie „dva roky splácame“. Pravdivé sú obe vety; správne rámovanie je investičný cyklus na dlh, ktorý teraz mesto rýchlo spláca.
  • Dlhová služba 13,7 % bežných príjmov (2025), priemer miest 3,8 % — 3,6-násobok. V absolútnych číslach ~4,0 mil. € ročne. Bežná bilancia 5,8 % (~1,7 mil. €) ju nepokryje: mesto zo svojho bežného hospodárenia nesplatí ani splátky úverov, rozdiel kryje z kapitálových príjmov (2,9 mil. €, predaje majetku a granty), z rezervného fondu alebo novým úverom. Preto nový úver 3,5 mil. € na rok 2026. ⚠ Overiť: dlhová služba 4,0 mil. € pri poklese dlhu len o 1,0 mil. € znamená, že v roku 2025 mesto zároveň čerpalo ~3 mil. € nových úverov, alebo že INEKO počíta aj splátky krátkodobých/preklenovacích úverov. Rovnaký vzor v roku 2021 (14,2 %). Zistiť zo záverečného účtu 2025.
  • Záväzky po lehote splatnosti rastú štyri roky za sebou: 195 → 264 → 493 → 837 tis. € (0,9 → 1,1 → 1,8 → 3,1 %). Priemer miest 0,2 %; šesť susedných miest 0 €. Absolútne najvyššia hodnota od roku 2012. Zložka skóre klesla 5,8 → 5,4. Toto je najsilnejší a najmenej spochybniteľný bod — nie výška dlhu, ale to, že mesto neplatí faktúry načas a vracia sa k stavu z rokov 2013 – 2015. Pred publikovaním overiť v záverečnom účte 2025, čo záväzky tvoria.
  • Bežná bilancia od roku 2021 klesá: 12,6 → 7,8 → 6,2 → 7,0 → 5,8 % — najnižšia od 2018, hoci bežné príjmy vzrástli o 66 % (17,5 → 29,1 mil. €). Bežné výdavky rástli rýchlejšie (+70 %). Zložka „bilancia bežného účtu“ 4,2 → 3,2.
  • Štyri z piatich zložiek skóre sú v roku 2025 horšie než v roku 2022 (dlh 5,1 → 5,0, dlhová služba 4,8 → 4,4, bilancia 4,0 → 3,2, záväzky 5,8 → 5,4); jediná nezhoršená je „60+ dní“ (6,0).
  • Obyvatelia: 20 342 (2018) → 19 137 (2025), −5,9 %; od 2010 −7,7 %. Dlh na obyvateľa preto rastie rýchlejšie než dlh.

Čo z toho je argument a čo nie

Drží a je overiteľné: (1) prvé obdobie zlepšenie 4,2 → 5,0, druhé stagnácia 4,7 tri roky, 4 z 5 zložiek horšie než 2022; (2) záväzky po lehote 837 tis. €, štyri roky rastú, 15-násobok priemeru miest, susedia 0; (3) dlhová služba 13,7 %, 3,6-násobok priemeru, bežné hospodárenie ju nepokrýva, nový úver; (4) dlh na obyvateľa 407 € v roku 2023 — najvyšší za 16 rokov; dnes 279 €, viac než zdedených 182 €; (5) bežná bilancia klesá od 2021 napriek rastu príjmov o dve tretiny.

Nedrží alebo je zraniteľné: „dlh rastie“ (od 2023 dva roky klesá); „najmenšia rezerva na Záhorí“ (zámena ukazovateľov, bežná bilancia 5,8 % je nad priemerom); „Senica je zadĺžená“ (19,5 % je pod priemerom 21,4 % a tretina limitu); „prvé obdobie bolo lepšie hospodárenie“ bez dodatku o rokoch 2020 – 2021 s minimálnymi investíciami; porovnanie „pred Džačovským“ nemôže ignorovať, že Parízek/Grimm oddlžovali zo 47,5 %, ale mali roky zlé platenie faktúr (2012 – 2015). Férový výrok: zdedil nízky dlh a dobiehajúce faktúry; dlh zdvihol, faktúry najprv vyčistil a teraz sa vracajú.

03 · Overenie tvrdení

Čo z postu sedí a čo nie

TvrdenieStavZdroj a poznámka
INEKO 2018: 4,2 boduOverenéProfil Senice 2018 (/2018/1): 4,2 („dobré“). Zložky: dlh 4,8 · dlhová služba 4,8 · bilancia 3,6 · záväzky po lehote 5,5 · 60+ dní 2,8. Hlavná stránka profilu /2018 ukázala 3,7 / 5,3 / 2,2 — rozpor, overiť screenshotom.
INEKO 2022: 5,0 bodu, 41. miestoOverenéProfil 2022: 5,0 („výborné“). Poradie: Zahori.sk, 16. 1. 2024.
INEKO 2025: 4,7 boduOverenéProfil 2025: 4,7 („dobré“). Zložky (stiahnuté 27. 9.): dlh 5,0 · dlhová služba 4,4 · bilancia 3,2 · záväzky 5,4 · 60+ dní 6,0. Prvá verzia (23. 9.) mala 4,7 / 3,3 / 5,6 — overiť screenshotom.
90. miesto zo 141 (2025)NeoverenéProfil poradie nezobrazuje, rebríček sa nepodarilo načítať. Doložiť screenshotom (hospodarenieobci.sk → Prehľad → Finančné zdravie 2025, filter mestá).
Dlh 3,74 mil. € (2022)OverenéProfil 2022: 3 737 721 €, 190 €/obyv., 17,4 % bežných príjmov.
Dlh 5,34 mil. € (2025)OverenéProfil 2025: 5 335 998 €, 279 €/obyv., 19,5 % bežných príjmov.
„V roku 2026 mesto schválilo úver 3,5 mil. €“NepresnéUznesenie č. 626, 21. zasadnutie MsZ, 18. 11. 2025.
Rozdelenie úveru 1,5 + 0,2 + 0,1 + 0,2 + 1,5 mil.OverenéVyjadrenie vedúcej finančného oddelenia v zápisnici; VÚB, termínovaný úver, 144 mesiacov.
Odhad dlhu 8,15 mil. € na konci 2026Vlastný výpočet5,34 + 3,5 − ~0,69 mil. € splátok; ~28 % bežných príjmov 2025 (29,1 mil. €, profil) a ~425 € na obyvateľa. Prvá verzia počítala s dopočtom príjmov 27,4 mil. a uvádzala ~30 %. Overiť splátky v rozpočte 2026 (finančné operácie) — nesedia s dlhovou službou ~4,0 mil. € za 2025.
Havarijný stav cesty pri Vaillante a ArcelorMittale, spojnica za Mlynmi, obchvatyNeoverenéV poste bez zdroja. Pripraviť odkaz na uznesenie, projektovú dokumentáciu alebo vyjadrenie kraja.
Záväzky po lehote splatnosti 837 492 € (doplnené)OveriťINEKO, profil 2025. Rastú štyri roky (195 → 264 → 493 → 837 tis.). Overiť v záverečnom účte 2025, čo ich tvorí a či nejde len o stav k 31. 12.
„Z bežných príjmov zostáva 0,2 %, tri eurá na obyvateľa; najmenšia rezerva na Záhorí“ (prvá verzia podkladu aj podstránky, 23. 9.)Vlastná chyba, opravená 27. 9.Zmiešané dva ukazovatele INEKO: 0,2 % je základná bilancia Senice (po investíciách), susedom sa priradila bilancia bežného účtu (pred investíciami). Správne: bilancia BÚ Senica 5,8 % (priemer miest 5,2; Skalica 5,7, Malacky 8,8, Holíč 5,2, Myjava 4,9, Gbely 8,3, Stupava 6,6); základná bilancia Senica 0,2 % (priemer −1,9; Skalica −6,2, Holíč −12,8). „2022: 5,7 %“ v hero bola Skalica 2025, Senica 2022 = −1,0 %. Posolstvo o rezerve stiahnuté, nahradené splátkami a faktúrami.
Dlhová služba 13,7 % ≈ 4,0 mil. € a jej krytieOveriťZáverečný účet 2025: štruktúra dlhovej služby; či mesto v 2025 čerpalo nové úvery (pokles dlhu len o 1,0 mil. pri 4,0 mil. splátok). Rovnaký vzor 2021 (14,2 %).
Roky 2020 – 2021 s minimálnymi investíciamiOveriťZáverečné účty 2019 – 2022: kapitálové príjmy a výdavky (profil ich nezobrazuje). Kľúčové pre výklad „prvé obdobie bolo lepšie“.
Zložky skóre 2018: /2018 vs /2018/1Overiť3,7 / 5,3 / 2,2 vs 3,6 / 5,5 / 2,8 (bilancia, záväzky, 60+). Používa sa /1. Screenshot pri zverejnení.
Bilancia bežného účtu 2015: 5,6 % vs 8,7 %OveriťProfil ukázal 5,6 %, dopočet (P − V) / P dáva 8,7 %. V dátach je dopočet.
Dlh 2010 – 2011 v euráchVlastný výpočetProfil ukazuje len % a €/obyv; 47,5 % × 11,5 mil. ≈ 5,5 mil. €. Na podstránke pomlčka.
04 · Podklad k otázkam

Otázky pre vedenie mesta — na debaty, interpelácie a videá

Na verejnej podstránke je z nich šesť. Tu sú všetky, zoskupené podľa témy.

Bežný účet a splátky

  1. Prečo bilancia bežného účtu klesá od roku 2021 (12,6 % → 5,8 %), keď bežné príjmy vzrástli zo 17,5 na 29,1 mil. €?
  2. Z čoho mesto v roku 2025 zaplatilo ~4 milióny eur splátok, keď bežné hospodárenie vytvorilo 1,7 milióna?
  3. Koľko nových úverov mesto čerpalo v rokoch 2023 – 2025 a aké sú ich splátkové kalendáre do roku 2037?
  4. Ktoré bežné výdavky rástli najrýchlejšie od roku 2022 a čo z toho bolo rozhodnutím mesta, nie štátu?
  5. Má mesto fond obnovy majetku (cesty, budovy)? Koľko doň ročne odkladá?

Záväzky po lehote splatnosti

  1. Čo tvorí 837 492 € záväzkov po lehote splatnosti k 31. 12. 2025 a prečo rastú štyri roky za sebou (195 → 264 → 493 → 837 tis.)? Komu mesto dlhuje a ako dlho?
  2. Prečo je Senica jediné mesto na Záhorí s takýmito záväzkami?
  3. Aký je stav dnes?

Úver 3,5 mil. € a celý účet

  1. Aká je úroková sadzba a ročná splátka? Koľko zaplatí mesto na úrokoch za 12 rokov?
  2. Ktoré projekty z Programu Slovensko sa spolufinancujú z 1,5 mil. €? Sú schválené, alebo len podané?
  3. Ktoré ulice sa opravia z 1,5 mil. € na komunikácie a podľa akého kritéria boli vybrané?
  4. Aký bude dlh mesta k 31. 12. 2026 v eurách, v % bežných príjmov a na obyvateľa po vyčerpaní úveru 3,5 mil. €?

Budúce dopravné stavby

  1. Cesta okolo Vaillantu a ArcelorMittalu: odhad nákladov, investor a z čoho sa zaplatí?
  2. Spojnica od kruhového objazdu pri Vinohradoch za Mlynmi: investor mesto, alebo kraj? Ak mesto — ďalší úver?
  3. Malý a veľký obchvat a výkupy pozemkov: aký celkový záväzok mestu vznikne a v ktorých rokoch?
  4. Ako to ovplyvní miestne dane a poplatky v rokoch 2027 – 2030?
05 · Pôvodné zadanie

Text postu, ako prišiel

Zobraziť pôvodný text bez úprav
06 · História

Ako podklad vznikal

  1. 23. 9. 2026 · zadanie 1Analyzovať text postu a spracovať ako interaktívny artefakt. Prvá verzia: grafy INEKO a dlhu, rozdelenie úveru, kalkulačka splátok, overenie tvrdení. Zistená chyba v roku schválenia úveru (2025, nie 2026).
  2. 23. 9. 2026 · zadanie 2Doplniť chýbajúce údaje, porovnať susedov, zachovať zadanie aj históriu, spísať ako feedback autorovi postu a na začiatok dať executive summary pre Facebook a videá. Doplnené z profilov INEKO: skóre 2018 a zložky, dlh 2022 a 2025, základná bilancia, záväzky po lehote, sedem záhorských miest za 2025.
  3. 23. 9. 2026 · zadanie 3Preniesť do repozitárov. Verejná časť (dáta, grafy, susedia, kalkulačka, otázky) ako skrytá podstránka /hospodarenie/ v kristofik-web, v Romanovom hlase a s tokenmi zo /spolocne/. Interná časť (tento podklad) sem.
  4. 27. 9. 2026 · zadanie 4Rozšírenie na celý rad INEKO 2010 – 2025 a obdobia pred nástupom súčasného primátora (Parízek do 2014, Grimm 2015 – 2018, Džačovský od 2019); nová sekcia 02b s dátovým radom, zložkami skóre, porovnaním období a analýzou. Oprava vlastnej chyby: v predchádzajúcej verzii boli zmiešané dva ukazovatele INEKO (základná bilancia Senice vs. bilancia bežného účtu susedov) — posolstvo „najmenšia rezerva“ stiahnuté, nahradené splátkami (13,7 % vs 3,8 %) a faktúrami (837 tis., štyri roky rastu). Podstránka /hospodarenie/ v kristofik-web dostala nový hero, sekciu „V akom stave mesto prevzal“, grafy 16 rokov a nové otázky.